خواص فواید و مضرات بادام خواص بادام و خاصیت بادام درباره بادام ارزش غذایی بادام مغز بادام خواص مغز بادام طرز استفاده و درخت بادام فواید دارویی و درمانی بادام-بادام شیرین و بادام تلخ فواید شگفت انگیز و خواص بی نظیر بادام برای پوست و مو، مزایای بادام برای درمان ریزش مو، شوره سر، درخشان کردن پوست. تمامی این موارد دراین مقاله خواهید خواند.

مواد موجود در ۱۰۰گرم بادام خشک

 •  آب                         ۴/۷ گرم
 • انژری                     ۵۹۸ گرم
 • پروتئین                   ۱۸/۶ گرم
 • روغن اشباع نشده      ۵۴/۲گرم
 •  نشاسته                  ۱۹/۵گرم
 • کلسیم                  ۳۲۰ میلی گرم
 • فسفر                 ۵۰۰میلی گرم
 • آهن                   ۴/۷ میلی گرم
 •  پتاسیم                ۷۷۰ میلی گرم
 • ویتامین ب ۱       ۰/۲۵ میلی گرم
 • ویتامین ب ۲        ۰/۹ میلی گرم
 •  ویتامین ب ۳         ۳/۵ میلی گرم

 

فواید و خواص بادام درختی

خواص درمانی  

خواص درمانی بادام که از نظرطب قدیم ایران کمی گرم و تر است، بعنوان ملین  و همچنین سینه را نرم می کند. برای زخم روده ها و مثانه و اسهال مصرف بادام باعث درمان این مشکلات می باشد. از بادام برای درمان درد کبد، سرفه، مسکن سوزش، دردهای مجاری ادرار، و وجود ویتامین E در پوست بادام که یکی از انواع آنتی اکسیدان ها می باشد از ابتلا به بیماری های از قبیل سرطان، بیماری قلبی، فراموشی، خوب عمل نکردن سیستم ایمنی، ضعیف شدن ماهیچه ها، و مشکلات دیگر پیشگیری می کند. از بادام برای نرم کننده گلو، تقویت مغز، سلسله اعصاب، مفید واقع شدن برای بینایی، پاک کننده روده و مقوی معده و سینه استفاده می نمایند.

برای مقابله با کم خونی 

انواع ویتامین ها از قبیل آهن و پروتئین که باعث می شود بدن انرژی مورد نیاز خود را تامین کند و افزایش دهد که این امر در مقابله با کم خونی نقش مهمی دارد مصرف بادام  توصیه می گردد زیرا انواع ویتامین ها و آهن و همچنین پروتئین در بادام موجود می باشد.

در پیشگیری از سرطان

سرطان روده بزرگ و سرطان دهانه رحم که بیماری های خطرناکی می باشند از طریق وجود کلسیم و فیبر و اسید فولیک دربادام، مصرف بادام باعث کاهش مبتلا شدن به این بیماری ها می گردد.

تاثیر در پوست و مو

برای کاهش ریزش مو و مرطوب ماندن پوست سر از روغن بادام استفاده کنید، زیرا که سرشار از ویتامین D ومنیزیم می باشد. طرز استفاده به طوری می باشد که در هفته یک بار روغن بادام را به موهایتان بمالید تا تاثیر این روغن را به خوبی مشاهده نمایید. صدماتی که به پوست صورت وارد می شود می توان با استفاده از بادام بهبود بخشید. بادام دارای ویتامین E می باشد که برای صورت مفید می باشد که دلیل آن این است که این ویتامین دارای نوعی آنتی اکسیدان می باشد که مانع صدمه خوردن سلول های صورت می شود. از بادام استفاده های مختلفی صورت می گردد که شیر بادام نیز از جمله آنان می باشد که بدلیل وجود پروتئین و ویتامین در این ماده به آبرسانی و نرم تر شدن پوست کمک می کند.

تاثیر در بارداری و شیردهی

اسید فولیک که عمل ساخت و نگه داری سلول را بر عهده دارد، که برای رشد و تقسیم سلولی در زنان باردار و نوزادان تاثیر خوبی می گذارد، این ویتامین پر ارزش در بادام وجود دارد. اسید فولیک موجود در بادام برای زنان باردار مفید می باشد زیرا که برای جنین مفید می باشد تا رشد طناب نخاعی و مغز جنین اسید فولیک تاثیر مفید و خوبی می گذارد.

تاثیر در دیابت

دیابت که یک بیماری دردناک برای افراد می باشد با بررسی های انجام شده مصرف بادام برای افرادی که از دیابت رنج می برند مفید می باشد بطوری که مصرف چند عدد در روز برای مقابله با این بیماری خوب است. برای درمان حساسیت انسولینی و کاهش کلسترول بد خون، مصرف بادام توصیه می شودکه برای دیابت تاثیر مثبتی دارد.

برای سلامتی ریه

آنتی اکسیدانی به نام سلنیوم که در بادام و آجیل وجود دارد، اکثرا برای بدن مفید می باشد. زیرا برای مقابله و جلوگیری از بیماری های تنفسی از قبیل تنگی نفس، برونشیت مزمن و امفیزم( اتساع و بزرگی عضوی در اثر گاز ) صورت می گردد.

در استحکام استخوان ها و جلوگیری پوکی استخوان

برای استحکام استخوان تجویز کلسیم و منیزیم صورت می گردد که این مواد مغذی و مقداری  چربی غیر اشباع در بادام موجود می باشد. از این رو می توان بادام را غنی ترین منبع غیر حیوانی کلسیم شناخت و مصرف کرد. برای جلوگیری از پوکی استخوان، تقویت دندان ها و استخوان هایتان از بادام استفاده کنید زیرا بادام دارای فسفر و کلسیم می باشد، مصرف ۲۰-۲۵ عدد بادام کلسیم بیشتری نسبت به ۴/۱ فنجان شیر دارد که برای جلوگیری از پوکی استخوان مفید می باشد.

خواص بادام

مضرات بادام درختی!!

 1. بدلیل سنگین و ثقیل الهضم بودن بادام مصرف بیش از حد آن مفید نمی باشد حداکثر ۱۰ دانه در روز توصیه می شود.
 2. خوردن بادام با شکر برای افرادی که معده ضعیف دارند توصیه می شود زیرا خوردن بادام برای معده های ضعیف و سرد خوب نیست.
 3. کسانی که آلرژی دارند در خوردن بادام پرهیز نمایند حتی کودکان زیر یک سال زیرا احتمال افزایش آلرژی در این افراد می باشد.