خواص و فواید آلبالو: از آلبالو در تهیه آلبالو پلو، اشکنه آلبالو، شربت آلبالو و ترشی آلبالو و …، استفاده می شود. خواص این میوه زیاد است که می توان به چند نمونه از آن که درمان التهاب کلیه، ناراحتی های کبد، معده و بیماری های تبدار  اشاره کرد. ما در این مقاله به چند مورد دیگر از فواید و خواص آلبالو برای شما خواهیم گفت، برای دانستن خواص دیگر آلبالو ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

خواص آلبالو

صد گرم آلبالو:

 1. ۱۶ گرم مواد قندی،
 2. ۰/۸۵ گرم پروتئین و
 3. ۸/۶ کالری دارد.
 4. بعلاوه صد گرم
 5. آن حدود ۵۰ میلی گرم کلسیم،
 6. ۲۰ میلی گرم فسفر،
 7. ۱ میلی گرم آهن،
 8. ۴۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین آ،
 9. ۰/۱۴ میلی گرم تیامین،
 10. ۰/۱۲ میلی گرم ریبوفلاوین،
 11. ۵ میلی گرم ویتامین C و
 12. نیز مقداری سدیم، منیزیم، پتاسیم، مس، روی و املاح دیگر دارد.

از آلبالو برای تهیه آلبالو پلو، اشکنه آلبالو، شربت آلبالو و ترشی آلبالو و یکی از پر طرفدارترین لیکورهای جهان ویشنوکا و موارد دیگر استفاده می‌شود.

طبع آلبالو

آلبالو برای اشخاصی که طبع گرم دارند و یا دچار حرارت و گرمی شده اند مفید است. ولی برای اشخاصی که سرد مزاج هستند مفید نمی‌باشد، مگر اینکه آن را با خوراکی های گرم و خشک مثل ادویه جات و زعفران مصرف شود. آلبالو برای رفع حرارت و تشنگی و دفع غلظت خون و دفع صفرا مفید است. خون را صاف می کند.هرگاه آب آن را یا مربای آن را با یک دهم رازیانه مخلوط کنند، جهت دفع سنگ مثانه و حرارت مثانه و سوزش مجاری ادرار بوسیله بول بسیار نافع است. هرگاه مغر و دانه آن را خوب کوبیده و با پنجه مالش داده، و فتیله نرم از آن بسازند و در مجرای بول و ادرار بگذارند در صورت وجود جراحت و ناراحتی، آن را برطرف می سازد و ادرار بدون ناراحتی دفع خواهد شد، و شاش بند را برطرف می کند.سردی آن بیشتر از گیلاس است و برعکس گیلاس خشک است. برای افراد گرم مزاج مناسب است و حرارت صفرا را فرو مینشاند.برای افرادی که در گرما حالت تهوع پیدا می کنند مناسب است و معده آنها را تقویت میکند.افرادی که سوزش ادرار بدون عفونت دارند،با مصرف آلبالو بهبود پیدا می کنند.

برای پیشگیری از بیماری روماتیسم

کالری آلبالو بسیار پایین است و هر یکصد گرم آلبالو حدود ۷۰کیلو کالری انرژی دارد، با مصرف این میوه (آلبالو) می توان از بیماری های کلیه، روماتیسم و همچنین نقرس پیشگیری کرد. با وجود ویتامین های A، B، C واملاح معدنی از جمله آهن، کلسیم، فسفر، گوگرد، سدیم، منیزیم، کبالت و منگنز در آلبالو این میوه را پرارزش تر کرده است. لوولوز نام قندی موجود در آلبالو می باشد که برای کسانی که بیماری دیابت دارد جذب آن آسان می باشد، مصرف آلبالوی نرسیده دارای بیماری هایی می باشد که بیماری روده ای از جمله عوارض مصرف آن میوه می باشد. مصرف آلبالو برای کسانی که بیماری هایی مانند ورم روده و ورم معده دچار هستند مضر می باشد چون هضم آن به خوبی صورت نمی گیردبرای آن دسته از افراد.

برای درمان بی خوابی

 آلبالو یکی از میوه هایی است که در درمان کسانی که به بیخوابی مبتلا هستند مفید می باشد. این میوه در تنظیم الگو های خواب در بدن تاثیر شگفت انگیزی دارد. هورمون ملاتونین که در مغز ساخته می شود با پژوهش دانشمندان در یافته اند که این هورمون در این میوه وجود دارد که اسنان برای یک خواب راحت و آرام به این هورمون نیاز دارد که این میوه  با ارزش این هورمون ملاتونین را دارا می باشد. این فرایند برای حفظ سلامت بدن و روان نیز مفید است.

در پیشگیری از بیماری قلبی عروقی درافرادمبتلا به دیابت

مصرف آب البالو به بهبود عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک می کند. این میوه چربی خون، قند خون و فشارهای اکسیداتیو را که عوامل اصلی بروز بیماری دیابت می باشد را کاهش می دهد، که وجود قند لوولوز در این میوه این قند را به بیماران دیابتیک می تواند راحت تر جذب کند و مصرف آن به حد اعتدال برای افراد مبتلا به دیابت بهتر است.

مضرات آلبالو

 1. بیماران کلیوی با احتیاط آلبالو بخورند .
 2. افرادی که از بیماری کلیوی رنج می‌برند و باید از یک رژیم غذایی کم‌پتاسیم پیروی کنند، توصیه می‌شود در مصرف میوه‌هایی مانند آلبالو جانب احتیاط را رعایت کنند و از زیاده‌روی در خوردن این میوه بپرهیزند.
 3. کسانی که ورم روده دارند چون آلبالو ترش است و سلولز دارد دیر هضم می‌شود.
 4. کسانی که از معده یا روده‌ها علیل هستند می‌توانند آلبالوی پخته را به صورت کمپوت یا مربا مصرف کنند، البته در این موارد آلبالو چون پخته می‌شود، قسمتی از مواد حیاتی خصوصا ویتامین‌های خود را از دست می‌دهد ولی به آسانی هضم می‌شود. با وجود این بعضی از کسانی که از جهت معده و یا روده‌ها علیل هستند، می‌توانند هضم آلبالو را تحمل کنند به شرطی که صبح ناشتا به مقدار کم آن هم کاملا رسیده باشد، مصرف کنند.
 5. اشخاصی که چاق هستند نباید آلبالو را به عنوان دسر یا غذای اضافی علاوه بر غذاهای مخصوص رژیم خود مصرف کنند ولی به عنوان یک غذای اصلی می‌توانند آلبالو مصرف نمایند زیرا آلبالو دارای کالری کمی است و شیپور اشتهای کاذب را خفه می‌کند!

هشدار مهم در مصرف آلبالو

 1. هسته آلبالو تلخ مزه است و حاوی ماده سمی است. بنابر این باید از مصرف آن اجتناب کرد و یا دقت کرد که ضمن آبگیری وارد آب میوه نشود .
 2. باتوجه به حساس بودن دستگاه گوارش کودکان ، مصرف میوه‌های ملین مانند گیلاس و آلبالو توسط کودکان زیر ۳ سال خطر ایجاد اسهال را ایجاد می‌کند. از سوی دیگر به دلیل آن‌که برخی از این میوه‌ها به صورت کال و نارس و زودهنگام چیده می‌شوند و هنوز اثرات سموم بر روی آنها وجود دارد، هضم آن توسط دستگاه گوارش کودک مشکل بوده و می‌تواند موجب مسمومیت شود. خوب است بدانید با رشد بیشتر میوه و حرارت خورشید و شستشوی تدریجی سم با آب بارندگی و آبیاری، سطح تماس سم با میوه کمتر و هضم آن بهتر می‌شود.

 خواص-آلبالو

خواص دیگر آلبالو

 1. .آلبالو برای سوء هاضمه بسیار مفید و میوه های نرم کننده (ملین ) می باشد.
 2.  .نوشیدن آب آلبالو پس از ورزش کردن می‌تواند درد حاصل از کشیدگی ماهیچه‌ها را تسکین دهد.
 3.  .آلبالو میوه‌ای که برای بیماران قلبی و روماتیسمی فوق‌العاده مفید است و زیبایی و طراوت خانم‌ها را تضمین می‌کند.
 4.  .مصرف البالو برای افرادی که خارش پوستی دارند مؤثر و مفید است.
 5.  .کسانی که بیماری قلبی دارند چون آلبالو ادرارآور است پتاسیم آن از باقیمانده نمک در عروق جلوگیری می‌کند و به صورت ادرار آن را خارج می‌کند و در نتیجه به قلب کمک می‌کند.
 6.  .آلبالو، اشتها آور بسیار خوبی است.
 7.  .مصرف آلبالو، چربی خون، قند خون و فشارهای اکسیداتیو را که از عوامل اصلی بروز بیماری دیابت است، کاهش می دهد.
 8.  .آلبالو برای افراد دارای چربی شکمی مفید است
 9.  .آلبالو مسکن تشنگی است و شربت آن بهترین دارو برای افرادی است که عطش فراوان دارند.
 10.  .آلبالو ضد مواد صفراوی ضد حالت تهوع و ضد سنگ کلیه است .
 11.  .خواص آلبالو و گیلاس مانند هم است و مصرف آن اعصاب را آرامش می دهد، ولی در هر حال نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.
 12.  .مصرف آلبالو اعصاب را آرامش می بخشد ولی در هر حال نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.
 13.  .آلبالو برای گرم مزاجان سودمند است.
 14.  .شربت یا مربای آلبالو در معالجه التهاب و ورم کلیه مؤثر است.
 15.  .مصرف یک لیوان آب آلبالوی بدون قند در صبح به خواب بهتر در شب کمک می‌کند.این میوه حاوی مقادیر قابل ملاحظه‌ای ملاتونین است و وجود هورمون ملاتونین نیز برای داشتن یک خواب آرامش بخش  ضروری است.
 16.  .این میوه، نیروبخش بوده است و اثر ضدعفونی‌کننده بر روده‌ها دارد و در ضمن ورم معده را نیز کم می‌کند.
 17.  .شربت یا مربای آلبالو در معالجه التهاب و ورم معده و روده و درمان نارسایی های کبد مفید است.
 18.  .آلبالو مسکن تشنگی است و شربت آن بهترین دارو برای افرادی است که عطش فراوان دارند.
 19.  .مصرف آلبالو همچنین برای افرادی که خارش پوستی و چربی زیاد در شکم دارند مفید و موثر است.
 20.  .مصرف چند روز متوالی شربت یا مربای آلبالو برای معالجه نارسایی های کبد مفید است.
 21.  .هسته آلبالو ضد اسهال و قابض خوبی بوده و ضد فشار خون نیز است.
 22.  .آلبالو برای افراد دارای چربی شکمی مفید است
 23.  .آلبالو به طور کلی برای درمان رماتیسم، تصلب شرایین، ‌نقرس و پیوره دندان مفید است.
 24.  .با توجه به آبدار بودن آلبالو، مصرف این میوه برای دفع سنگ کلیه و رفع مشکل سنگ کیسه صفرا سودمند است.
 25.  .ضماد و مرهم آلبالو برای باز شدن رنگ رخساره چهره موثر و مفید است .
 26.  .خواص آلبالو و گیلاس مانند هم است و مصرف آن اعصاب را آرامش می دهد، ولی در هر حال نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.
 27.  .آلبالو ضد مواد صفراوی ضد حالت تهوع و ضد سنگ کلیه است .
 28.  .خانم‌ هایی که می‌خواهند دارای رنگ درخشانی شوند و زیبایی چهره آنها مورد توجه قرار گیرد برای صاف شدن خون خود باید آلبالو بخورند.
 29.  .آلبالو برای رفع حرارت و تشنگی و غلظت خون و صفرا مفید است.
 30.  .آلبالو برای افراد مبتلا به بیماری‌ های کلیه بسیار مفید است.
 31.  .ادرار‌آور است و از رسوب نمک در رگ‌ های خونی جلوگیری می‌کند و به کار منظم قلب نیز کمک می‌ کند.